Jak pečovat o dřevěná okna

Správná péče o dřevěná okna a dveře předurčuje jejich dlouhodobou krásu a životnost. Stejně jako auto, i okna chtějí čas od času trochu pozornosti, aby se na nich nepodepsal zub času a nepříznivé podmínky. Údržba povrchové úpravy je však často spojována s obavami o častou a náročnou péči. Jak je tomu doopravdy?
Minulá doba pamatuje a ráda připomíná okna, která byla vyrobena poctivě, s láskou k řemeslu a s dlouhou životností. Dnes tomu není jinak. Výrobci, kteří vyrábějí zaručeně česká okna, ctí kvalitu dřeva a používají moderní postupy pro jeho zpracování i ochranu.
 
Při své výrobě prochází výrobek několika kroky, které se podílí na jeho výsledné kvalitě a vzhledu. Prvním z nich je hloubková impregnace, aplikovaná máčením, chránící dřevo proti plísním, tlení, zamodráním, hnilobě a dřevokazným houbám. Díky tomu dřevo redukuje příjem vlhkosti a zvyšuje svou životnost. Základ barvy následně určuje barevný tón a poskytuje konzervaci již aplikované impregnaci. U více pórovitých dřevin je navíc nanášeno meziošetření (plnič), který řeší problematická místa (např. V-spáry, čelní dřevo, přiznané spáry). Na závěr je okno prostřednictvím vysokotlakého zařízení stříkáno vrchní barvou, která vytváří silnovrstvou lazuru, finální barevný odstín a konečný ochranný / konzervační film.
IMG_5899a.jpg

Okna po montáži

Aby byla dřevěná okna chráněna už od první chvíle, doporučujeme o ně pečovat následujícími způsoby:
 
  • Správné větrání - po zabudování oken je nutné postarat se, aby ve fázi vysoké stavební vlhkosti nedošlo k poškození funkce okna (popř. nabobtnání dřeva) 

  • Ochrana před poškozením - okna i dveře by měly být chráněny během stavebních a fasádních prací, kdy se velmi často a snadno mohou poškodit rámy, sklo nebo hrozí vytvoření těžko odstranitelných skvrn. Tomu lze předejít použitím tzv. začišťovacích lišt (APU lišt) a lepících pásek, které jsou stálé proti UV záření a jsou snášenlivé s vodou ředitelnými akrylátovými laky.

  • Očištění oken - po ukončení stavebních prací, lze provádět pouze chemicky neagresivními látkami (např. jarová voda)


Ošetřování barvy

Aby byla okna dlouhodobě krásná, doporučujeme k nim přistupovat následovně:

  • Omývání a čištění oken - jedná se zpravidla o sezónní údržbu (jaro/podzim), kdy postačí slabý roztok mýdlové vody
  • Vyzrálost barvy - v prvních několika týdnech od montáže je barva poměrně náchylná na ošetřování (doporučujeme po tuto dobu neužívat balzám ani čistící přípravky)
  • Ošetření povrchu - pro dlouhodobou péči o barvu doporučujeme nanášet speciální renovační balzám od výrobce barvy (žádné univerzální roztoky). Tento balzám zaceluje mikrotrhlinky vznikající působením povětrnostních vlivů a UV záření. Před jeho aplikováním je důležité okna očistit od mastnosty a nečistot (např. jarovou vodou). Balzám se nanáší hadříkem nebo houbičkou, a to alespoň 2x ročně na venkovní rám okna.
Životnost oken výrazně ovlivňují i mechanická poškození povrchu, kdy se poškozená místa stávají choulostivá na působení nepříznivých podmínek (déšť, UV záření apod.) a degradace dřeva může po delší době postupovat do jeho hlubší struktury. Drobné škrábance je možné přetřít ručně štětečkem s naneseným základem a vrchní barvou ve více vrstvách. U každé vrstvy je nutné dodržet dobu schnutí (ideálně 30 min. při 20°C). Základ i vrch je navíc dodáván u každé naší zakázky zvlášť v malých lahvičkách (tzv. opravné barvy), aby bylo možné svépomocí vyspravit případné drobné oděrky nebo škrábance po dokončení stavby. Při hloubkovém poškození je nutné obrátit se na servis výrobce, který vyrovná lokální poruchy speciálním tmelem, přebrousí a nanese znovu základ a vrch. Více lokálních poškození, která zásadně poškozují výrobek, je třeba řešit celkovou opravou barvy a novým nátěrem.
 

Renovace barvy

Dnešní doba jde ruku v ruce s moderními technologickými postupy, vyšší kvalitou použitých barev a vysokou odborností výrobců oken. Odolnost barvy je dnes na diametrálně jiné úrovni a chrání okna proti povětrnostním vlivům významně lépe než v minulosti. Při správném užívání a péči jsou okna schopna vydržet celá léta v krásném (a někdy i téměř netknutém) stavu. Čas od času je potřeba posoudit jejich stav, kdy u barvy může docházet k postupnému "sprašování" (degradace a oslabení vrstvy laku).

Obecným intervalem, pro zvážení renovace povrchu oken, bývá období 10-15 let. Toto časové rozpětí ovlivňuje mnoho faktorů a to od pravidelné péče a údržby, přes polohu domu, přesahy střech, zapuštění oken ve špaletě apod.). Nejvhodnějším obdobím pro rozsáhlé opravy barev je období jara a podzimu, kdy zpravidla během dne můžeme nejčastěji počítat s optimálními klimatickými podmínkami potřebnými pro práci.
 

Závěrem

Mýty o složité, časově náročné a nákladné údržbě dřevěných oken jsou v současné době klišé, která vycházejí ze zkušeností minulé doby a jsou vnímána jako hlavní (a negativní) kritérium pro jejich výběr. Konkurenční plastová okna se na první dojem vyznačují svou "doživotní" odolností, která přežije jejich majitele. Jedná se však o typ materiálu, který je neopravitelný, postupnou degradací ztrácí navenek svůj původní vzhled a po cca 15-20 letech je potřeba taková okna vyměnit za nová. Ačkoliv není dřevo bezúdržbovým typem materiálu, malá míra věnované pozornosti prodlouží jeho životnost, jedinečný vzhled a v dlouhodobém horizontu uspoří nemalé peníze. Navíc je příjemné pro oko i duši mít doma kousek lesa.