Dřeviny

Eurohranol je dřevěný třívrstvě lepený polotovar určený k výrobě dřevěných oken. Hranoly jsou dodávány vysušené na vlhkost 12 % (+/- 2%) a jsou lepeny dle normy EN 204 D4. Vícevrstvé lepené hranoly odolávají objemovým a tvarovým změnám.

Smrk 

Nejpopulárnější a cenově nejdostupnější dřevina, která patří především mezi měkké dřeviny (podobně jako borovice). Ačkoliv je označeno jako měkké dřevo, je pevné a pružné (velmi dobře se zpracovává). Díky své světlejší barvě je vhodná i pro méně výrazné odstíny, u kterých vynikne kresba tohoto dřeva. Nejčastěji se volí smrk napojovaný nebo fixní, které se liší přiznaným / nepřiznaným napojením lamel.

Smrk-1.jpg

Modřín 

Jedna z nejkrásnějších dřevin vyniká nejen svými vlastnostmi, ale především vzhledem. Jedná o dřevo, které je velmi pevné, husté, tvarově stále odolné vůči hnilobě a povětrnostním vlivům. Často vynikne ve spojení s dřevostavbami.

Modrin-1.jpg

Meranti 

Exotická dřevina z jihovýchodní Asie, která velmi dobře snáší vzdušnou vlhkost. Struktura dřeva je pórovitá a velmi podobná dubu. Jedná se o tvrdou dřevinu (tvrdší než smrk). Dodává se vždy ve fixním provedení, u kterého není vidět napojení lamel. Některé kusy lamel se mohou lišit svým zabarvením, se kterým je třeba počítat. Jedná se o přirozenou vlastnost této dřeviny. 

Meranti-1.jpg

Dub 

Velmi tvrdá dřevina, která se vyznačuje svou výraznou texturou, masivním vzhledem a vynikající stabilitou. U této dřeviny je třeba počítat s horší tepelnou izolací.  Cena oken v této dřevině je podstatně vyšší, než u ostatních druhů. 

Dub-1.jpg